sobota, 13 kwietnia

Wynajem programistów

Wynajem programistów

Coraz to więcej firm decyduje się na outsourcing pewnych funkcji, do zewnętrznego podmiotu, który specjalistycznie zajmuje się daną działalnością. Podobnie ma się z okresowym zatrudnianiem pracowników. Istnieją firmy, które „wypożyczają” swoich pracowników, dzięki czemu mogą oferować usługi na najwyższym poziomie.

Czym jest outsourcing?

Jest to de facto wydzielenie ze struktury firmy niektórych funkcji i przekazanie ich firmie zewnętrznej. Dzięki takiemu działaniu organizacja jest w stanie skupić się na swoich zasadniczych celach i kluczowych kompetencjach, bez konieczności szkolenia pracowników i tworzenia procedur od podstaw. Zwiększa się także elastyczność struktury przedsiębiorstwa, czyli jego szybkość, skuteczność oraz efektywność reakcji na zmiany w środowisku rynkowym.

W ten sposób można znacznie obniżyć koszty operacyjne przedsiębiorstwa, a także pozyskać zasoby, którymi nie dysponuje, jak na przykład wiedza ekspercka. Strategia outsourcingu realizowana jest zazwyczaj w odniesieniu do obszarów informatycznych, logistycznych i wszelkich operacji pomocniczych, jak rachunkowość, rekrutacja czy szkolenia pracownicze. W większości te zadania mają charakter usługowy. Wszystkie te zalety sprawiają, że faktycznie warto rozważyć outsourcing niektórych usług, gdyż dla obu przedsiębiorstw będzie to sytuacja, w której wygrają na rynku.

Outsourcing programistów jako sposób na zaoszczędzenie kosztów

Niezależnie od tego, czy w swoim przedsiębiorstwie potrzebujesz pojedynczego programisty, czy większego zespołu, dobrym pomysłem może okazać się wynajem zewnętrznego specjalisty lub całego zespołu. Takie działanie znacząco wpłynie na obniżenie kosztów realizacji projektów IT, pozwoli zwiększyć elastyczność zasobów ludzkich, jak również zaoszczędzi czas i koszty związane z rekrutacją nowych pracowników. Ponadto specjaliści z zewnątrz zazwyczaj charakteryzują się świeżym spojrzeniem, wynikającym z różnej kultury organizacyjnej i doświadczeń zawodowych.

Niektóre firmy, jak firma Aberit, już od początku bierze na siebie wszelkie obowiązki, zaczynając od tych związanych z zatrudnieniem i rozliczaniem czasu pracy. Posiadając specjalistyczną wiedzę i stworzone procedury są w stanie lepiej zarządzać pracownikami i ich pracą. W ich szeregach odnaleźć można rozmaitych specjalistów, którzy posiadają uznawane na całym świecie certyfikaty. Ponadto, pomocą chętnie będą służyli analitycy aplikacji, developerzy i testerzy, a także doradcy z zakresu komercjalizacji innowacji (dla startupów).