czwartek, 12 grudnia

Na zakupy po umywalkę. Kilka wskazówek jak wybrać najlepszy model

Na zakupy po umywalkę. Kilka wskazówek jak wybrać najlepszy model

Nim udasz się do sklepu z armaturą łazienkową koniecznie przeanalizuj w sposób wnikliwy wnętrze pomieszczenia, jakie masz do dyspozycji. Popatrz nie tylko na to, w jakim stylu chciałbyś urządzić to lokum, ale także, jakim kształtem czy wielkością się ono charakteryzuje. Do tego istotnym czynnikiem jest też rodzaj instalacji wodnej, który niekiedy determinuje konieczny do zainstalowania typ baterii umywalkowej. Jak więc wybrać najbardziej odpowiedni wariant, by nie wyrzucić pieniędzy w przysłowiowe błoto?

Zdecydowanie najważniejsze są parametry. Generalnie umywalka powinna liczyć co najmniej 70 centymetrów szerokości. Wtedy nie ma kłopotu ze swobodnym przemieszczaniem się w trakcie codziennych, rutynowych zabiegów higienicznych typu mycie zębów, czesanie czy golenie. Przeważnie dystrybuowane modele to klasyczny asortyment liczący od 60 centymetrów. Do tego warto doliczyć także po jakieś 5-7 dodatkowych centymetrów po każdej ze stron, by użytkowanie było optymalne, gdy na przykład w łazience znajdują się dwie osoby. Wyżej przytoczone wymiary są podstawą przy tradycyjnych formach umywalek. Na nieco węższe można sobie pozwolić przy wyborze stosownie podwieszanych. Wtedy całkiem wygodne w użytkowaniu są już modele o szerokości 40 – 45 centymetrów. Pamiętać należy jednak, że jeśli decydujemy się na węższą opcję, dobrze, aby był to produkt nieco głębszy.

Przy kilku lokatorach jednego mieszkania dobrze byłoby zainwestować w asortyment, który będzie nie tylko estetyczny, ale co najważniejsze użyteczny. Zakładając, że w tym samym czasie w łazience przebywają chociażby dwie osoby, jedna myje zęby a druga się goli, mała i niefunkcjonalna umywalka sprawi więcej trudności aniżeli pożytku. W związku z tym, warto byłoby zainwestować w coś bardziej praktycznego, na przykład skorzystać z opcji podwójnej umywalki lub dwóch osobnych. Jest to szczególnie popularne w większych i przestronniejszych obiektach, bowiem oczywiste, że zajmie to znacznie więcej miejsca. Najlepiej, aby zostały one zamontowane w odległości 30 centymetrów od siebie oraz 30 centymetrów od murów. Równie niezawodnym i przydatnym typem wyposażenia jest wariant z jedną umywalką, ale dwoma zestawami baterii. Jest to w zasadzie mało ekologiczne, gdyż zużywa się tak zbyt wiele wody, ale z drugiej strony komfortowe i ułatwiające znacząco tradycyjne obowiązki. Nikt sobie wzajemnie nie zawadza i nie przeszkadza.

Pierwsze jednakże, od czego należy wyjść to zwłaszcza ustalenie czy interesuje nas umywalka nablatowa, czy podblatowa. Pierwsza charakteryzuje się zajmowaniem o wiele mniej przestrzeni pod blatem, lecz trudnością w utrzymaniu w ładzie. Druga z kolei potrzebuje nieco więcej miejsca, ale za to jest łatwiejszym elementem do czyszczenia. Do tego istotnym aspektem, na który także należy zwrócić uwagę jest kwestia wizualna. Kiedy odsłonięty zostanie syfon warto byłoby zainwestować w taki produkt, który będzie nie tylko wytrzymały i odporny na uszkodzenia, ale również zdobniczy.

Nie zapominajmy, że łazienkę też należy urządzić stylowo i schludnie. Jeszcze innym czynnikiem okazuje się wybór stosownych baterii. Nie da się stwierdzić jednoznacznie, który z modeli dostępnych na rynku jest optymalny. Wszystko zależy bowiem zwłaszcza od jakości materiałów, z jakich zostały one wykonane, a także od sieci instalacji znajdujących się w danym wnętrzu. Generalnie podstawę stanowią dwie kategorie – modele naścienne oraz sztorcowe. Kolejne rozgraniczenie uzależnione jest od liczby pokręteł. Najmodniejsze są te z dwoma kurkami, które stanowią klasykę przeciętnych umywalek. Wraz z biegiem czasu wybierane są jednak coraz częściej również jednouchwytowe, na co wpływ mają względy ekologiczne. Uruchamiając jedną dźwignię lejemy strumień pojedynczo, a więc zużycie wody jest mniejsze. Do tego dochodzą też różnorakie „bajery” typu perlatory, głowice ceramiczne czy eko-przyciski. Popularne są też inteligentne rozwiązania reagujące na fotokomórkę oraz termostatyczne, które mają automatycznie ustawianą, stałą temperaturę.

Podsumowując warto zatem stwierdzić, że zakup umywalki, która będzie idealnie współgrała z resztą wyposażenia łazienkowego wcale nie jest prostym zadaniem jak mogłoby się to wydawać, tym bardziej, że na rynku panuje niezwykle szeroki wachlarz dostępnych akcesoriów tej kategorii. Jednym z najczęstszych błędów jest inwestowanie w za małe modele, które nie są zbyt wygodne. Ponadto nierzadkim problemem jest także umiejscowienie baterii za blisko ściany. Nie ma wtedy dojścia do tylnej części asortymentu, a w konsekwencji utrzymania go w schludnym stanie. Poza tym, warto też uwzględnić walory wizualne. Design umywalki musi pasować do pozostałych akcesoriów. Aranżacja powinna być zgraną całością osadzoną w jednym, konkretnym stylu. Popatrzmy zatem na wzornictwo, kolorystykę oraz strukturę. Do połyskliwej wanny dobierzmy równie błyszczącą umywalkę. Tylko wtedy zainwestowane pieniądze nie pójdą na marne.