czwartek, 12 grudnia

Wszystko na temat użytkowania apteczek pierwszej pomocy

Wszystko na temat użytkowania apteczek pierwszej pomocy

Przechowywanie apteczki pierwszej pomocy, czy to w zakładach pracy, czy też w samochodach bądź wszelkich innych miejscach, gdzie narzucają ten wymóg przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pacy, wcale nie są tylko wyssaną z palca normą, która nie przekłada się na użyteczność i praktykę. Wręcz przeciwnie, to właśnie ta z pozoru zwyczajna apteczka może niekiedy uratować nasze zdrowie w sytuacjach kryzysowych a nawet nierzadko utrzymać nas przy życiu w nagłych awariach.

Apteczka pierwszej pomocy musi zawierać szereg rozmaitych produktów, które mają w razie czego umożliwić ratowanie poszkodowanego. Ważne, aby wszelkie przechowywane w niej lekarstwa czy materiały ni były przeterminowane, dlatego raz na jakiś czas trzeba wymieniać skład apteczki bądź kompletować go od nowa. Do podstawowych artykułów, jakie wchodzić muszą w główne wyposażenie każdej apteczki zalicza się między innymi rękawiczki. Dlaczego wychodzimy akurat od tego elementu? Przede wszystkim z tego względu, iż każdy, kto chce udzielać komuś pomocy, powinien zachować zdrowy rozsądek i trzeźwość myślenia. Nie możemy przystępować do reanimowania kogoś, kiedy sami nie jesteśmy właściwie zabezpieczeni. Rękawiczki mogą nam w tym znacząco pomóc. Poza ty, nie zapominajmy, że kiedy w grę wchodzą rany otwarte czy poparzenia nie może dojść do zakażenia. Ręce musimy mieć w związku z tym sterylnie czyste, a bez rękawiczek byłoby o to dość trudno. Zakładajmy rękawiczki nowe i świeże – nigdy nie stosujmy tych samych. Nie zaleca się wykorzystywanie rękawiczek wielokrotnego użytku, a tylko te jednorazowe, ponieważ nie ma wówczas obaw o bakterie i drobnoustroje. Rękawiczki to zatem zdecydowana podstawa. Następny element to opatrunki, w tym kompresy, gazy i bandaże. Przydadzą się zawsze – ta przy poważniejszych kontuzjach, jak i niewielkich skaleczeniach czy zadrapaniach. Nigdy nie jest ich za wiele, nie są ani kosztowne, ani szybko się nie psują, dlatego mogą leżeć i leżeć w naszej apteczce.

Poza materiałami opatrunkowymi oraz wyżej wspomnianymi rękawiczkami, należy także zainwestować w nieco bardziej zaawansowane wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, na jakie składa się między innymi specjalna maska typu pocket mask, która stanowi jednorazową maseczkę z ustnikiem. W ten sposób możemy wykonywać oddechy usta-usta. Reanimacja przebiega wtedy dużo bardziej sprawnie, a my jesteśmy chronieni przez ewentualnym zakażeniem poprzez odpowiedni system zastawkowy. Kolejną ważną rzeczą, o jakiej także nie powinniśmy zapominać jest trójkątna chusta. Ten patent znany jest od dawien dawna i nadal chętnie się go stosuje. Chusta może być wykorzystywana przy urazach. Wystarczy owinąć nią kończynę górną – obojczyk, dłoń czy ramię. W ten sposób usztywniamy w nagłej sytuacji złamaną czy zwichniętą mocno kończynę, chroniąc ją przed dalszym urazem do czasu aż pacjent nie otrzyma specjalistycznej pomocy od lekarza. By ułatwić sobie czy to wykonywanie opatrunku czy cokolwiek innego, przydałyby się nożyczki. Wtedy działamy po prostu szybciej, tym bardziej, że otwieranie szczelnie zapakowanych produktów rękami, jeszcze dodatkowo w stresie, wcale nie jest takie proste. Nieodłącznym elementem każdej porządnie wypakowanej apteczki pierwszej pomocy okazuje się plaster z opatrunkiem. Po co warto go mieć, chyba nie trzeba wyjaśniać.

Do grupy dziesięciu najistotniejszych elementów wyposażenia zalicza się też tak zwaną folię życia, czyli folię, która pozwala na odpowiednio – chłodzenie bądź wręcz przeciwnie – na grzanie ciała poszkodowanego. Ta folia jest dwustronna i dwukolorowa. Od strony srebrnej odbijają się promienie słoneczne, co sprawia, że ciało pacjenta na tej warstwie leżącego jest schłodzone. Po drugiej stronie możliwe jest natomiast podniesienie temperatury jego ciała właśnie poprzez przyciągnięcie do folii intensywnych promieni słonecznych. Kolejnym elementem, na jaki także trzeba zwrócić uwagę jest opaska siatkowa. Używa się ją często zamiast bandażu. Jest to doskonały dodatek do dobrze zrobionego opatrunku, gdyż zabezpiecza przed zsuwaniem się na przykład gazy owiniętej na dłoni czy głowie poszkodowanego. Jako zupełny dodatek, ale w sytuacji stresowej mogący okazać się naprawdę bardzo pomocny należy uznać także instrukcję pierwszej pomocy z numerami alarmowymi.

Pamiętajmy także o tym, aby wraz z apteczką zainwestować także w specjalny worek na odpady medyczne. Często zdarza się tak, ze w popłochu wszelkie śmieci powstałe po akcji udzielania pierwszej pomocy trafiają po prostu do kosza. Nie może tak być, że zakrwawiony opatrunek ląduje w śmietniku. Musimy chronić siebie oraz innych. Miej na uwadze fakt, iż wszystko to jest źródłem ogromnych zarazków. Do odpowiednio wyprodukowanego worka na odpady wrzucamy wszystko, co jest zbędne i następnie przeprowadzana jest utylizacja tychże śmieci. Wtedy odpady nie zagrażają niczyjemu zdrowiu a także nie niszczymy otaczającego nas środowiska.

Co do stricte środków medycznych, to trzeba pamiętać o tym, iż zakazane jest umieszczanie lekarstw w apteczkach. Wszystko dlatego, że przeciętny Kowalski nie ma bladego pojęcia na temat zastosowania określonych medykamentów i często chcąc pomóc, po prostu można byłoby poważnie zaszkodzić. Zgodnie z ustalonymi przepisami oraz rozporządzeniem wydanym we wrześniu 1997 roku, każda apteczka musi być przechowywana w miejscu ogólne, wyraźnie widocznym. Musi też być mobilna, czyli łatwa do przeniesienia. Z normy PN-ISO 7010:2006 wynika natomiast konieczność oznakowania apteczki białym krzyżem na zielonym tle.